TV-tider för HockeyAllsvenskan 12/13

Viasat har nu släppt sändningsschema för de första månaderna.

Först ut, fredagsmatcherna, som visas i TV10.

TV10:

September:
14/9: Malmö – Mora
21/9: Södertälje – Västerås
28/9: Malmö – Djurgården

Oktober:
5/10: Leksand – Djurgården
12/10: Örebro – Leksand
19/10: BIK Karlskoga – Örebro
26/10: Leksand – Asplöven

Viasat Hockey:

September:
12/9: Leksand – Karlskrona
13/9: Djurgården – Almtuna
15/9: Troja-Ljungby – Djurgården
16/9: Karlskrona – Örebro
17/9: BIK Karlskoga – Almtuna
18/9: Djurgården – Södertälje
19/9: Oskarshamn – Mora
20/9: Almtuna – Leksand
23/9: Tingsryd – Örebro
25/9: Djurgården – Oskarshamn
26/9: Asplöven – Malmö
27/9: Södertälje – Leksand
30/9: Västerås – Djurgården

Oktober:
2/10: Malmö – Västerås
3/10: Mora – Örebro
6/10: Tingsryd – Troja-Ljungby
9/10: Västerås – Leksand
10/10: Djurgården – Örebro
13/10: Södertälje – Malmö
16/10: Tingsryd – Mora
17/10: Örebro – Västerås
20/10: Malmö – Leksand
21/10: Djurgården – Asplöven
23/10: Karlskrona – Leksand
25/10: Oskarshamn – Södertälje
27/10: Södertälje – Djurgården
28/10: Troja-Ljungby – Västerås
30/10: BIK Karlskoga – Troja-Ljungby
31/10: Oskarshamn – Malmö

November:
1/11: Södertälje – BIK Karlskgoa
2/11: Oskarshamn – Djurgården

 

Ur SSK synvinkel summeras detta som;

En fredagsmatch på en period på drygt två månader, och sex stycken ”vanliga” matcher under i stort sett samma period.

Får väl ändå ses som godkänt…

TV-tider till HockeyAllsvenskan

Viasat har nu publicerat TV-tider för sina sändningar till HockeyAllsvenskan 11/12.

(Samtliga av dessa matcher sänds i Viasat Hockey. Fredagsmatcher i TV10 markerad med röd).

September
Fredag 16/9 – 19.00, TV10: Almtuna – SSK
Lördag 17/9 – 16.00, Rögle BK – Leksands IF

Måndag 19/9 – 19.00, Malmö Redhawks – Bofors BK
Onsdag 21/9 – 19.00, Leksands IF – Örebro HK
Fredag 23/9 – 19.00, TV10: IF Troja Ljungby – SSK
Lördag 24/9 – 19.00, Mora IK – Leksands IF
Söndag 25/9 – 16.00, Almtuna IS – IF Troja-Ljungby

Måndag 26/9 – 19.00, Rögle BK – Malmö Redhawks
Tisdag 27/9 – 19.00, IF Troja-Ljungby – Bofors IK
Onsdag 28/9 – 19.00, Örebro HK – Almtuna IS
Fredag 30/9 – 19.00, TV10: IF Sundsvall Hockey – Malmö Redhawks

Oktober
Söndag 2/10 – 18.00, Leksands IF – Tingsryds AIF

Tisdag 4/10 – 19.00, Örebro HK – Rögle BK
Onsdag 5/10 – 19.00, Leksands IF – Malmö Redhawks
Fredag 7/10 – 19.00, TV10: Rögle BK – Mora IK
Lördag 8/10 – 16.00, Bofors IK – Borås HC

Måndag 10/10 – 19.00, Malmö Redhawks – Oskarshamn
Onsdag 12/10 – 19.00, Leksands IF – SSK
Fredag 14/10 – 19.00, TV10: Örebro HK – Malmö Redhawks
Lördag 15/10 – 16.00, Almtuna IS – Leksands IF

Tisdag 18/10 – 19.00, Tingsryds AIF – Rögle BK
Onsdag 19/10 – 19.00, Malmö Redhawks – SSK
Fredag 21/10 – 19.00, TV10: SSK – Rögle BK
Lördag 22/10 – 16.00, Malmö Redhawks – Borås HC

Måndag 24/10 – 19.00, Örebro HK – SSK
Tisdag 25/10 – 19.00, IK Oskarshamn – Rögle BK
Onsdag 26/10 – 19.00, VIK Västerås HK – Örebro HK

November
Onsdag 2/11 – 19.00, Malmö Redhawks – Rögle BK
Fredag 4/11 – 19.00, TV10: Leksands IF – VIK Västerås HK
Söndag 6/11 – 16.00, VIK Västerås HK – IK Oskarshamn
Söndag 6/11 – 19.00, Örebro HK – Bofors IK

Tisdag 8/11 – 19.00, Malmö Redhawks – Leksands IF
Onsdag 9/11 – 19.00, Bofors IK – Mora IK
Torsdag 10/11 – 19.00, VIK Västerås HK – Malmö Redhawks
Fredag 11/11 – 19.00, TV10: Leksands IF – IK Oskarshamn

Måndag 14/11 – 19.00, VIK Västerås HK – Almtuna IS
Onsdag 16/11 – 19.00, SSK – Leksands IF
Fredag 18/11 – 19.00, TV10: Malmö Redhawks – Örebro HK
Lördag 19/11 – 16.00, Mora IK – IF Troja Ljungby
Söndag 20/11 – 16.00, Bofors IK – Leksands IF

Måndag 21/11 – 19.00, SSK – Malmö Redhawks
Onsdag 23/11 – 19.00, Rögle BK – SSK
Torsdag 24/11 – 19.00, Borås HC – Malmö Redhawks
Fredag 25/11 – 19.00, TV10: VIK Västerås HK – IF Troja-Ljungby
Lördag 26/11 – 16.00, Leksands IF – Rögle BK

Tisdag 29/11- 19.00, IF Sundsvall Hockey – Leksands IF
Onsdag 30/11 – 19.00, Örebro HK – VIK Västerås HK

Kvalserie-schemat klart

Lagen har har varit klara i drygt en vecka nu (om man inte räknar laget från allsvenskans play-off (platserna 4-7)).

Tänker inte tippa något förrän play-off spelet är klart…

Spelschemat ser ut som följer:

Söndagen den 21 mars, kl 16
Södertälje SK – Rögle BK
Växjö Lakers HC – AIK IF
Play-off lag – Leksands IF

Tisdagen den 23 mars, kl 19
Leksands IF – Växjö Lakers HC
AIK IF – Södertälje SK
Rögle BK – Play-off lag

Torsdagen den 25 mars, kl 19
Södertälje SK – Leksands IF
Växjö Lakers HC – Play-off lag
AIK IF – Rögle BK

Lördagen den 27 mars, kl 16
Play-off lag – Södertälje SK
Leksands IF – AIK IF
Rögle BK – Växjö Lakers HC

Måndagen den 29 mars, kl 19
Södertälje SK – Växjö Lakers HC
Leksands IF – Rögle BK
AIK IF – Play-off lag

Fredagen den 2 april, kl 16
Växjö Lakers HC – Södertälje SK
Play Offlag – AIK IF
Rögle BK – Leksands IF

Söndagen den 4 april, kl 16
Södertälje SK – Play-off lag
Växjö Lakers HC – Rögle BK
AIK IF – Leksands IF

Tisdagen den 6 april, kl 19
Play-off lag – Växjö Lakers HC
Leksands IF – Södertälje SK
Rögle BK – AIK IF

Torsdagen den 8 april, kl 19
Södertälje SK – AIK IF
Växjö Lakers HC – Leksands IF
Play-off lag – Rögle BK

Söndagen den 11 april, kl 16
Leksands IF – Play-off lag
AIK IF – Växjö Lakers HC
Rögle BK – Södertälje SK

från radiosporten